7Ağu

Zıpkınla Balıkavı’nda Değişken Ağırlık Metodu:

Eski Grek sünger avcılarından beri değişken ağırlık methodu serbest dalıcılar tarafından kullanılmaktadır. Bir iple bağlanmış halde, oval şekilli bir mermer bloğu kullanan sünger avcıları, bu sayede çok süratli ve çok derine dalmakta, derinde aradıklarını toplamakta ve sonrasında yukarıya ağırlığı dipten çeken yardımcıları sayesinde çıkmaktaydılar. Günümüzde serbest dalış sporunda bu mermer levha çeşitli daha modern sistemlere yerini bırakmıştır.
Serbest dalışta kullanılan bu bırakılabilir ağırlık methodu, zıpkınla balıkavına da aynen uyarlanabilmektedir. Ancak bunun dalabildiğimizden daha derinlere dalabilmek için bir araç olmadığını unutmamalıyız. Limitleri zorlamak veya aşmak amacıyla değişken ağırlığı kullanmak sadece serbest dalış müsabakalarına saklanmalı ve balık avı sırasında bunun kazalara davetiye çıkarmaktan öte olmadığının her zaman farkında olunmalıdır. Değişken ağırlık hiç bir zaman sabit ağırlık kullanılarak dalınan derinliklerden daha derine inmek için kullanılmamalıdır. Değişken ağırlık methodu, biraz daha dip süresi kazanmak veya derinde konforlu şekilde çalışabilmek için büyük avantaj sağlamaktadır. Örneğin mağaraya sıkışan bir balığı dışarı çıkarırken bu metodu kullanmak ilave bir güvenlik sağlayacaktır.

İyi bir değişken ağırlık sistemini nasıl oluşturabiliriz?
Yeteri kadar kurşun ağırlık, biraz ip ve bir şamandıra bize lazım olan yegane malzemelerdir. Fakat bazı detaylar ve ipuçları bu sistemi daha güvenilir ve kullanılabilir hale getirir.
Ağırlık: Dalışın amacı, mevsimi ve avcılık türü kullanılacak ağırlığın miktarını değiştirebilir. Teorik olarak, sadece daldığımız derinlikteki sephiyemizi dengeleyecek kadar ağırlığı kemerimizde tutup kalan ağırlığı değişken olarak kullanmak gerekir. Değişken ağırlık miktarını belirlerken kullanılacak zekice bir yöntem, kemerimize teker teker ağırlık eklemektir nefes verdiğimizde batmaya başladığımız nokta kullanmamız gereken ağırlığı verir. Bu sayede sadece birkaç kere palet vurduktan sonra hareketsiz kalarak inişi sürdürebilme imkanını sağlarız.
İniş sırasında hareketsiz olabilmek işin en önemli safhasıdır. Değişken ağırlık olarak kullanılan üç farklı yöntem; a- elcikli bir ağırlık bloğu, b-kemerin altına sıkıştırılabilen bir ağırlık bloğu, c-ikincil bir ağırlık kemeri, d- ağırlık takviyesi yapılmış tek kemer.
Şamandıra: Değişken ağırlık yöntemlerinin %90’ında standart bir dalış şamandırası işinizi görecektir. Dalgıcın kolay farkedilebilmesi için parlak renkte ve ağırlıkların bağlanabilmesi için güçlü klipsleri olan bir şamandıra modelinin tercih edilmesi tavsiye edilir. Ancak bazı sıradışı koşullarda 10 kilogramın üzerinde bir değişken ağırlığın kısa iple kullanılması durumunda şamadıra üzerine gelen yükle yırtılabilir.
Şamandıra İpi: Ağırlık toplama ipi sistemin en önemli parçasıdır. Karışmayı ve çapariz olmayı önleyecek şekilde yüzer ipler veya içi hava dolu hortumlar kullanılabilir. Dalışımızı olumsuz etkilemedikçe veya bizi yavaşlatmadıkça kullanılabilir en kalın halatlar tercih edilebilir. İp, dalgıcın ağırlığı bırakmasıyla beraber dibe sarkmayacak şekilde yukarıda kendi yüzerliğiyle toplanmalıdır. Çok yüksek dayanımlı ipler kullanmaya ihtiyaç olmamakla beraber 8mm ve üzeri kalınlıkta bir ipin tercih edilmesi ağırlığı toplamakta kolaylık sağlar.
İpin şamandıra tarafında bir bungee lastiği kullanmak, ipin uzunluğunu her defasında ayarlamak zorunda kalmaksızın derin bölgelerde de hareket edebilme rahatlığı sağlar. İpin ağırlık tarafındaki ilk birkaç öetresinde misina kullanmak ise balıkları ürkütmemek açısından tavsiye edilebilir. Aslına bakılırsa uzun halatın suda yarattığı titreşim zaten yeteri kadar balıklar için ürkütücü olabilmektedir. Ancak derin bölgelerde balıkların daha sakin olmaları sayesinde bir monofilament ile halatın yarattığı korkuyu biraz dengelemek mümkün olabilmektedir.
Zıpkınla balıkavının tüm yöntemleri gibi değişken ağırlık metodu da deneyim ve test gerektirmektedir. Hızlı inişe alışabilmek ve derin dalışlar yapabilmek zaman alacaktır ve bu da bize en uygun yöntemi seçmek için fırsat tanıyacaktır. Her dalgıcın fiziksel kapasitesine göre bir değişken ağırlık 2kglik tek bir ağırlıktan 20 kilogramlık vinçle toplanan bir torpidoya kadar değişkenlik gösterebilir. Bu dalış türünde de mutlaka bir buddye ihtiyaç vardır bu sayede buddysi dipten ağırlığı çekerken dalışı gerçekleştirecek olan dalgıç dinlenebilir ve dalışına konsantre olabilir.

Zıpkınla balıkavında değişken ağırlık metodunu uygulayan bir dalgıç aşağıdaki seçenekleri kullanır:

  •  Ağırlığı dip süresi boyunca belinde taşıyabilir ve çıkıştan hemen önce bırakabilir. Bu ağır kemer metodu kullanılırken uygulanabilicek bir yöntemdir ve balığa usulca yaklaşmak ve sallanan ipin balığı rahatsız etmeyecek durumlarda veya taştan balık sökerken uygulanabilir.
  • Dibe ulaşıldığında ağırlığı bırakmak ve sürünerek balığa ulaşmak. Bu duvarlardan aşağı kayılan avlarda oldukça verimlidir. Dalgıç basamağın üstünde ağırlığı bırakır ve hedefe nazikce yaklaşır.
  • Hedeflenen derinlikten daha kısa bir ip kullanlması sayesinde ağırlığın birkaç metre yukarıda sarkık kalması ve dalgıcın balıkları ürkütmemek için inişin bir kısmını ağırlıksız olarak tamamlaması.

Güvenlik: Limitler dahilinde kullanıldığında değişken ağırlık güvenliği arttırır. Sabit ağırlığa göre daha az oksijen harcandığından bu yöntemle dalgıç balık avına daha çok konsantre olabilmekte ve güvenle de satıha çıkabilmektedir. Ancak değişken ağırlığın da kendine has tehlikeleri bulunmaktadır.
Sinüslerin dolu olması veya kulak eşitmekte zorlanılıyor olması durumnda barotravma çok hıslı şekilde oluşabilir. Kesinlikle soğun algınlığı ile mücadel edilen veya eşitleme zorluğu yaşanılan dönemlerde bu tipte dalıştan kaçınması gerekmektedir. Bir sorunla karşılaşmanız durumunda derhal dalışı bitirin. Deniz yarın da orada duruyor olacak, siz yarın da dalabilecek olduktan sonra.

– Her ne kadar limitlerimiz dahilinde dalıyor dahi olsak mutlaka değişkene başlamadan önce ısınma egzersizi/dalışları yapmalısınız. Dalışın yapılacağı gün önce biraz ısınma/esneme egzersizi yapmalı ve ardından birkaç ısınma dalışı yapılmalıdır. İnsan vücudu yüksek basınç ortamına uyumsağlayabilme konusunda başarılıdır ancak limitleri gerekli alıştırmaları yapmaksızın zorlamaya çalışmak akciğer sakatlanmaları başta olmak üzere daha ciddi sakatlıklara neden olabilir.

– Değişken ağırlıkla gerçekleşen hareketsiz iniş sayesinde dalgıç dipe çok rahat ve oksijen seviyesi yüksek olarak ulaşacaktır, bu da limitleri zorlamak için kolaylık sağlayacaktır. Burada farkındalık en öenmli anahtardır. Normalden daha süratli bir çıkış, sığı su bayılmasının daha ani olmasına neden olur. Özellikle çıkışın son 10 metresinde dalgıç en yüksek çıkış süratine erişecektir, burada dalgıcın buddysine görev düşmektedir, arkadaşını dikkatle izlemeli ve toparlanma nefesini başarıyla tamamlayana kadar beklemelidir.

– Değişken ağırlık uygulamalarında birkaç kez dekomprasyon rahatsızlığı rapor edilmiştir. Fazla efor sarfedilmediğinden yapılan derin ve mükerrer dalışlar dokularımızda fazla azot birikmesine neden olur; hızlı ve kontrolsüz çıkışlar da dekomprasyonu tetikler. Uzun satıh dinlenmeleri ve günlük dalışı mantıklı sayılarla kısıtlamak bizi bu tehlikeli durumdan kurtarır. Yarışmalarda çok derin dalışların ardından bir tüpten solunabilir oksijen solumak, dekomprasyon hastalığını önlemek için yapılan standart prosedürlerdendir.

– Çok derin zıpkınla balıkavı dalışlarının ardından karşılaşılan diğer bir komplikasyon ise azot narkozudur. Narkozun kelime anlamı “duyuların azalması veya kaybıdır”. Başka bir değişle sakarlık baş göstermesidir. Konsatrasyonumuzun bozulması balık kaçırmamızın yanında gereğinden daha fazla zaman harcamamıza veya ipe çapariz olmamıza neden olabilir. Ne yazık ki narkozun etkisi dalgıçtan dalgıca değişiklik göstermekte ve önlemi de bilinmemektedir. Ancak bu fenomeni tamamen engellemenin yolu ise limitleri aşmamaktır.

Sonuç
Günümüzde düzenlenen yarışmalarda bir çok üst seviye sporcunun değişken ağırlık metodunu kullanarak avlandığını görmekteyiz. 3 kez dünya şampiyonu ispanyol Jose Amengual bu metodu 30 yıl önce sakat bacağının dezavantajını kompanse etmek için kullandı. Bunun ardından Alberto Marc, Yunan şampiyon Giannis Sideris ve bu metodu 40m’nin altında balık avlamak ve podyumda yerlerini almak için kullandılar. Kişisel fiziksel kondisyoununuza göre, değişken ağırlık yöntemi zıpkınla balıkavı alışkanlığınızda yeni bir pencere açabilir ve size hayalini kurduğunuz trofelere ulaşabilemk için ekstra birkaç saniye kazandırabilir. İniş sırasında birkaç kilo fazla ağırlıkla dalmak her zaman eğlencelidir. Daha az palet vurur ve aklımızda daha az düşünceyle aşağı süzülürüz. Dalgıç odaklanır ve büyülü süzülüş anlarının keyfini çıkarır. Dalış partnerleri ağırlığı dipten çekerken bu anı paylaşırlar ve arkadaşlalrının güvenli bir dalış yapabilmesi için ona gereken yüzey dinlenmesinde eşlik ederler.
Ancak unutulmamalıdır ki serbest dalgıçlar değişken ağırlık metodunu normal limitlerini zorlamak için kullanırken biz zıpkıncılar bunu güvenli ve konforlu dalış yapabilmek için kullanırız.

Çevirmen Cansın Özden’in izni ile yayınlanmıştır.

Kaynak :http://www.deepww.com/online/magazine/articles/278-variable-weight-spearfishing.html

1Ağu

Sporda Suyun Önemi

Aslına bakılırsa, sporcu veya değil kaliteli yaşamın başında gelen en önemli faktör sağlıklı bir şekilde beslenmektir.
Sağlıklı beslenme = sağlıklı ve kaliteli yaşamın temelini oluşturur.
Elbette yapmış olduğunuz spor dallarına göre daha farklı beslenme şekilleri ve miktarları ayarlanmalıdır, fakat temeller genellemede aynıdır.
Özellikle bulunduğumuz şu sıcak yaz aylarında dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan biri elbette ki bol su tüketmektir.
Su, vucudumuzun ihtiyacı olan en önemli mineralleri içerir ve özellikleri saymakla bitmez.
Sabah kalktığımızda, öğün aralarından sonra ve akşam yatmadan önce mutlaka en azından 2 şer bardak su içmek vucudumuzun su ihtiyacını giderecektir.
Tuzlu, şekerli ve aşırı yağlı gıdalar dan uzak durmak gerekir ki bunların vucudumuza yararlarından çok zararları vardır.
Güne en iyi şekilde başlayabilmemiz için mutlaka her sabah 2 bardak su ve iyi bir kahvaltı yapmamız gerekmektedir.
Kahvaltı günün en önemli öğünüdür, ilerleyen saatlerde kan şekerimizin düşmemesi ve metabolizmamızı hızlandırmak için mutlaka atlanınmamalıdır.
Her Sporcunun olduğu gibi güce ve enerjiye ihtiyacı vardır ki bu sebepten dolayı karbonhidratlı besinlerden yararlanmalıyız.
Gün içerisinde tüketeceğimiz yüksek lif içeren ve bol vitaminli gıdalar enerjimizi yükseltmeye yardımcı olacaktır.
Karbonhidrat la birlikte tüketmemiz gereken protein zengini gıdalar da hem kas kütlelerimizi korumaya yardımcı olur hemde hücre yapımımızı korumaya alır.
Bu yüzden biz sporcular özellikle, yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmemiz gerekir.

X